Bursa I/O

Developer ve maker ruhlu insanların bir araya geldiği, bilgi paylaşımı yaptığı ve çalışma grubu oluşturduğu bir platform olarak Bursa I/O topluluğunu hayal ettik.

Günümüzde doğru insanlarla bir arada ve etkileşim içinde olmak özellikle mobil teknolojiler açısından büyük önem taşıyor. Mobil teknolojilerin geleceği “nesnelerin interneti” olarak tanımlanan ve temelde elektronik sistemlerin yazılımlar vasıtasıyla haberleşebilir olmasına dayanan akıllı cihazlara dönüşüyor. Bu konuda farkındalık yaratarak yazılım ve mobil teknolojiler konusunda çalışanların artmasını umuyoruz.

Bursa’da yazılım ve elektronik konusunda çalışan ancak birbirinden haberdar olmayan, etkileşim kuramayan bir çok insan olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla ilk olarak Bursa I/O Facebook grubunu kurduk. Çeşitli paylaşımlar yaparak insanları grubumuzdan haberdar edip etkileşim alanı oluşturmaya başladık. 26 Mayıs Perşembe günü 13.30’da Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi konferans salonunda yapmış olduğumuz “Mobil Uygulama Geliştirme ve Teknoloji Trendleri” sunumunda da bu konuya yer verdik. Mobil teknolojilerin geldiği son noktayı, Bursa’nın bu alandaki potansiyelini ve Bursa I/O grubunu kurarak var olan bu potansiyeli değerlendirme çabamızı anlattık.

Bursa I/O grubunu kurarken, oluşan bu etkileşim alanını fiziksel bir boyuta taşımak istedik. Yazılım, mobil teknolojiler ve elektronik üzerine fikir alışverişlerinin yapıldığı, her kesimden konuya ilgi duyan insanların dahil olduğu toplantılar yapabilmeyi hedefledik. Önümüzdeki zamanlarda da çeşitli Meetup’lar düzenleyip bir araya gelmeyi planlıyoruz. Endüstri 4.0‘ın sıklıkla konuşulduğu bu günlerde sanayi şehri olarak anılan, teknoloji üreten bir şehir olarak Bursa’nın büyük bir potansiyel barındırdığını düşünüyoruz. Gerek son kullanıcı için gerekse sanayi çözümleri için yapılabilecek çok şey var ve bu konuda elimizi taşın altına koymak istiyoruz.

Yeniliklere açık, mobil teknolojilere, elektroniğe ve yazılıma ilgi duyan herkesi Bursa I/O facebook grubumuza bekliyoruz. Etkinliklerimizi ve paylaşımlarımızı takip ederek bu oluşumdan haberdar olabilirsiniz.

Bu yazı daha önce aşağıdaki Medium sayfasında paylaşıldı:
https://medium.com/peakode-notebook/bursa-i-o-98f6e2afda9f

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s